Adam Harmada

Nevedno, či by americká firma riadila TikTok len v USA, alebo všade mimo Číny.

Čínska firma ByteDance v reakcii na piatkové vyjadrenie amerického prezidenta údajne prišla s novou obchodnou ponukou pre Biely dom. Po novom nemajú vývojári núkať USA „len“ väčšinový podiel, ale kompletný odpredaj TikToku pre americký trh. O téme informovala agentúra Reuters na svojom webe. Informácie nie sú oficiálne, potvrdiť ich však mali dva nemenované zdroje.

Vývojári ByteDance, ktorí stoja za populárnou aplikáciou TikTok, vraj po novom núkajú úplné opustenie amerického trhu. V krajine by mala sociálnu sieť TikTok spravovať iná americká firma, ktorá by takisto niesla zodpovednosť za používateľské dáta. Konkrétne je spomínaný Microsoft, hoci prípustná má byť aj akvizícia inou americkou firmou.

„Odpredaj“ sociálnej siete sa skloňuje vo vzťahu k tomu, kto by niesol zodpovednosť za osobné údaje jej používateľov a dohliadal na ich ochranu. Osamostatnenie sociálnej siete od čínskych vývojárov a nadobudnutie väčšinových podielov americkou firmou by ale mohlo znamenať viac.

Danej spoločnosti by toto postavenie mohlo teoreticky tiež umožniť ľubovoľne meniť mobilné aplikácie, obchodné modely či fungovanie celej sociálnej siete. Na druhej strane, konkrétnymi podmienkami obchodu by si mohli čínski vývojári zaistiť určitú úroveň vplyvu. Zatiaľ nebol zverejnený dostatok informácií na to, aby bolo možné situáciu viac konkretizovať a rozhodnúť, ktorý scenár má najbližšie k realite.

Nevedno zatiaľ, či by sa prechod TikToku pod inú firmu týkal len USA, alebo celého sveta. TikTok je totiž v rovnakej forme dostupný napríklad aj pre Európanov.

Výnimkou je len Čína, kde si záujemcovia túto aplikáciu stiahnuť nemôžu. Pre domáci trh ByteDance spravuje samostatnú verziu siete s názvom Douyin. Používa rovnaké logo, no namiesto služby Obchod Play je aplikácia distribuovaná napríklad priamo ako inštalačný .apk balíček.

Trump pohrozil úplným zákazom

Zdroje k akvizícii TikToku americkou firmou ďalej dodávajú, že americkým investorom firmy ByteDance môže byť takisto povolené nadobudnutie menšinových podielov aj v „americkom“ TikToku. Novým správcom TikToku sa tak nemusí stať len jedna firma, ktorá nad ním bude mať úplnú kontrolu. Kľúčové je zjavne len to, aby boli investori z USA.

Ako sme spomenuli, obchodná ponuka má byť reakciou na vyjadrenia Donalda Trumpa. Ten v piatok odmietol akékoľvek vyjednávanie a priamo hovoril o plošnom zákaze sociálnej siete TikTok. Ako napísala agentúra Reuters, teraz by sa mohlo ukázať, či nešlo len o vyjednávaciu taktiku.

ByteDance na urovnanie situácie spočiatku USA ponúkalo odpredaj „len“ väčšinového podielu v TikToku americkým firmám, pričom samotní vývojári by zostali menšinovými vlastníkmi. Problémom je však pôvod TikToku. Všetky čínske firmy totiž majú z miestneho zákona povinnosť spolupracovať s vládnucou Komunistickou stranou Číny a spravodajskými službami. A to bez ohľadu na to, či ide o dáta používateľov z iných krajín.

Vyše 40 miliárd sa niektorým zdalo málo

Biely dom odmietol situáciu komentovať. Vývojári ByteDance na otázky spomenutej agentúry nedopovedali. Rovnako nereagovala ani firma Microsoft.

Na záver dodajme, že na presun správcovských práv a zodpovednosti za sociálnu sieť už vývojári ByteDance niekoľko ponúk dostali. Pochádzali konkrétne od ich vlastných investorov. TikTok bol v týchto návrhoch ohodnotený na 50 miliárd amerických dolárov, čo predstavuje zhruba 42,2 miliardy eur. Niektorí z predstaviteľov ByteDance ale toto ohodnotenie považujú za prinízke.

(1 EUR = 1,1848 USD)

 Celý článok nájdete tu.